بازیابی کلمه عبور

باراوسل

باراوسل

عبارتست از بخشی از تمرینات باله شامل حرکات قدرتی-کششی که بصورت مداوم بر روی عضلات نزدیک شونده و دور شونده کار می کند. بدلیل تداوم حرکات تعبیر تمرین استقامتی نیز می تواند از آن کرد. تمرینات باراوسل باعث افزایش انعطاف پذیری، کاهش سایز و تناسب اندام میشود.

باراوسل از سال 1373 در تهران زیر نظر خانم هنگامه امیدی با تعداد محدودی از شاگردان ارائه شد. نظر به اینکه تمامی افرادی که بیش از 6 ماه در این کلاسها شرکت نموده اند تاثیرات تناسب اندام و کاهش سایز را در خود دیده اند پس از مدتی استقبال رو به رشدی از سوی عموم به این ورزش شد. این روند منجر به ثبت و ارائه رسمی این رشته در سال 1390 در فدراسیون آمادگی جسمانی شد.

افرادیکه باراسل را بیش از 6 ماه ادامه داده اند از نشاط روحی و جسمی مناسبی بهره مند شده اند و حاضر به جابجایی این رشته با دیگر رشته ها نمی باشند. (به قول شاگردان: به باراسل معتاد شدیم)

 

توصیه های جدی به کسانی که باراوسل کار می کنند!

◄ در صورتیکه با مربیان غیرمجاز کار کنید اثرات مخربی بر اندام های مختلف وارد خواهد شد لذا توصیه می شود به هیج عنوان با افراد غیر حرفه ای و غیر رسمی کار نکنید

◄ در برخی موارد مشاهده شده است که حرکات باراوسل با دیگر رشته های ایروبیک مانند پیلاتس ترکیب شده و تحت نام های جدیدی ارائه می شوند. هیچ یک از این رشته ها مورد تایید هیات باراوسل و فدراسیون ایروبیک و آمادگی جسمانی نمی باشند

◄ انجام صحیح و اصولی باراسل درد ندارد. در صورتیکه آموزش دهنده از قوانین ریتم و شمارش و حرکات صحیح آگاه نباشد موجب پیدایش درد در نواحی کمر و ستون فقرات خواهد شد. لذا دانش و زبدگی مربی در این رشته بسیار مهم است.

◄ برخی افراد به طور غیرمجاز در خانه ها و منازل کار می کنند. مسولیت هرگونه صدمه در اندامهای اصلی با خود این افراد می باشد و هیچ مرجع قانونی تحت نظارت فدراسیون پاسخگوی آنها در این خصوص نمی باشد

◄ هر گونه حرکات روی صندلی (که در شبکه های ماهواره ای پخش می شود)، حرکات ترکیبی با بادی بلنس و یا هر ورزشی که با حرکات دیگر ورزشهای همگانی ترکیب و از نامهای باراسل در ارائه انها استفاده می شود، کاملا غیر قانونی و مضر بر اندامها می باشند.

 

تاریخچه باراوسل

باراوسل در واقع زاییده انتقال حرکات و تمرینات باله از حالت ایستاده به حالت افقی و روی زمین است.نام این ورزش فرانسوی هم به خوبی گویای همین مطلب است.

(میله) = Barre

(زمین) = Sol

( و ترکیب آنها به معنای از میله به زمین )

بوریس کنیاسف Boris Kniaseff بنیان گذار این ورزش در دهه 60 میلادی در پاریس به افراد حرفه ای آموزش باله می داد.

پس از مدتی وی به دلیل پرداخت مالیات بالایی که در پاریس مجبور به پرداخت آن بود،راهی سویس شد و در آنجا برای ادامه فعالیت خود به عنوان مدرس باله یک ساختمان قدیمی اجاره کرد تا کلاس های خود را در آنجا برگزار کند.

کنیاسف برای انجام تمریناتش نیاز داشت که یک میله بلند (barre) بر دیوار ساختمان وصل کند، اما این کار وی به دلیل قدیمی بودن ساختمان از سوی میراث فرهنگی سویس ممنوع شد. به این ترتیب او چاره ای نداشت جز اینکه حرکات باله را به صورت نشسته و خوابیده بر روی زمین انجام دهد. پس از مدتی کنیاسف متوجه شد که زمین به انجام درست حرکات کمک زیادی می کند و شاگردان او در وضعیت جسمانی بهتری قرار می گیرند. آن ها علاوه بر کم کردن سایز بدن،ستون فقران صافی پیدا کرده و بسیاری از مشکلات استخوانی شان از جمله درد ناحیه ی گردن و شانه هایشان برطرف می شود. حتی شاگردانی که پیش از این در حین انجام حرکات باله آسیب دیده بودند،سلامتی خود را زودتر بازیافتند.

 

باراوسل زائیده ی این اتفاق ساده بود

بعد از مدتی کنیاسف به پاریس بازگشت و این ورزش را در میان شاگردان قدیمی اش گسترش داد. پس از او،آنیتا کریستینا (Anita Kristina) شاگرد وی که یکی از چهره های نام آور باله بود، به تدریس گسترده تر باراوسل روی آورد و به این ترتیب ورزش باراوسل به طور رسمی به عموم معرفی شد. گفتنی است خانم هنگامه امیدی، یکی از شاگردان گذشته آنیتا کریستینا، چندین سال پیش به وطن بازگشت تا ایرانیان را با معجزه باراوسل آشنا کند. او به نکات جالبی درباره این رشته اشاره کرد:

باراوسل علاوه بر به دست آوردن تناسب اندام و کم کردن سایز بدن،در برخی موارد جایگزین مناسبی برای فیزیوتراپی است و بسیاری از افرادی که این ورزش را انجام داده اند،پس از مدتی متوجه کاهش درد در نواحی مختلف بدن به ویژه شانه، گردن، ستون فقرات، کمر و زانوهای خود شدند.

 

فواید باراوسل

باراوسل، این راهی است برای نرم کردن و عضلانی شدن متناسب با آناتومی بدن. همچنین راهی است برای تصحیح حالات بد بدن و تسکین درد ها. نه از نظر وزن بلکه از نظر سایز. چرا که اگر عضلانی شویم، با کشیده شدن پا، دست ها و سر، مانند بالرین ها عضلانی می شویم. و با انجام حرکات به این شکل، ماهیچه ها کشیده می شوند و نه حجیم.

 

چهار دلیل برای شروع کار با باراوسل

1.برای جلوگیری از دردهای مفصلی و سیاتیک

2.برای رفع پادرد

3.برای صاف شدن پشت

4.برای باریک کردن اندام

 

چرا برای کمر خوب است؟

1. کم کم بدون هیچ دردی ستون فقرات انعطاف پذیر می شود چرا که حرکات بر اساس فیزیولوژی بدن است.

2. بر روی زمین، جاذبه به کمر فشار نمی آورد. همین طور، حالت های خوبی که هم از کمرمان محافظت می کند و هم عضلانی اش می کند به خود می گیریم.

3. زیرا حرکات بازوان (بلند کردن دست ها) بدن را می کشد، کمر و بازوان را قوی می کند و به بدن ظرافت می بخشد.

ولی کشش ها تأثیر فوق العاده ای بر اندام می گذارند: اگر چه وزن را کم نمی کنند، اما سایز را می کاهند: باراوسل که ماهیچه ها را کشیده می کند ولی حجیم نمی کند برای داشتن کمری باریک و یا صاف مناسب است!

در صورتیکه مربی، مربی رسمی نباشد نه تنها فواید فوق مشاهده نمی شود بلکه آسیبهایی نیز به افراد در حین تمرین وارد می شود.

 

وسایل مورد نیاز ورزش

1- جوراب: با هدف تسهیل گردش و حرکات پاشنه روی زمین در تمرینات الزامی است

2- گتر: نوعی ساق کاموایی است که به منظور محافظت از زانو و ساق پا و کمک به حرکت پا روی زمین در تمرینات الزامی است.

3- شلوار ورزش استرچ: برای گرم نگه داشتن عضلات ران

4- تاپ ورزشی/ بادی: برای پوشش و گرم نگه داشتن بالا تنه

5- حوله: مورد استفاده در دراز کشیدن روی زمین به پشت و روی شکم