بازیابی کلمه عبور

Bmx

بی ام ایکس

با الهام از بازی کودکان کالیفرنیای جنوبی در اوایل دهه هفتاد میلادی، که به تقلید از موتورسوارها با دوچرخه‌هایشان در کوچه و خیابان مسابقه می‌گذاشتند، به وجود آمده است. این ورزش با استفاده از دوچرخه در یک مسیر بسته با مسافت ۳۵۰ متر و سطح شیب‌داری با ارتفاع ۴.۶ متر تا ۵ متر که مسیری ناهموار دارد، انجام می‌شود.

مسابقات

مسابقات بی‌ام‌اکس در دو بخش سوپر کراس و آزاد برگزار می‌شود، در بخش مسابقات آزاد حرکات نمایشی نیز در نمره‌دهی داوران تأثیر دارد.

این ورزش در اواخر دهه ۱۹۶۰ و در دهه ۱۹۷۰ میلادی در کشور آمریکا شکل گرفته و در ۱۹۸۰ به صورت مدرن درآمده است، این ورزش هم‌اکنون در مسابقات المپیک برگزار می‌شود.

دوچرخه‌ای برگرفته شده از موتور

دوچرخه‌های BMX در اواخر دهه 1960 میلادی در کالیفرنیا ساخته شدند درست در سال‌هایی که رقابت‌های موتور کراس در بین مردم به عنوان ورزشی محبوب طرفداران زیادی پیدا کرده بود، دوچرخه‌ای از نسل موتورها الهام بخش سازنده آن شد. این رشته برای کودکان و نوجوانانی که علاقمند به کراس موتور بودند بی خطرتر و بهتر بود و ماجراجویان جوان با شیوه موتور سواری و با لباس‌های آن در این رشته فعالیت می کردند. نام این رشته BMX نهاده شد.

فدراسیون بین‌المللی این رشته آوریل سال 1981 تاسیس شد و نخستین مسابقه قهرمانی جهان آن در سال 1982 برگزار شد. BMX پس از آن سال به سرعت به عنوان یک رشته اصلی در دوچرخه سواری رشد کرد به طوریکه در سال 1993 به صورت رسمی به عضویت اتحادیه جهانی دوچرخه سواری درآمد. این رشته هم اکنون جزء اصلی برگزاری رقابت‌های قهرمانی آسیا، بازی‌های آسیایی، قهرمانی جهان و حتی المپیک است و مدال‌هایی را در بخش زنان و مردان دارد اما در ایران فعالیت خود را شروع نکرده است.

پیست بی ام ایکس

پیست این رشته خاکی و مانند پیست موتورسواری است البته با شیب کمتر و تپه‌های کوچک‌تر. مسافت دور پیست دوچرخه سواری BMX به 350 متر و شیب‌های آن از هشت متر تجاوز نمی‌کند، گوشه‌های آن باید برعکس موتور سواری تخت باشد. علاقمندی اروپایی‌ها و به خصوص آمریکایی‌ها به این رشته باعث شد تا BMX این روزها شاخه‌های مختلف و مسابقات گوناگونی داشته باشد. رقابت‌های رسمی، آزاد، خیابانی و ساده، در جنگل، در سطح جاده صاف یا خیابان یا زمین خاکی.

تاریخچه این ورزش

رشته BMX برای اولین بار در المپیک 2008 پکن برگزار شد. در بازی‌های آسیایی گوانگجو نیز در شرایطی برگزار شد که شاهد حضور تنها 6 کشور چین، هنگ کنگ، ژاپن، کره جنوبی، تایلند و عربستان بودیم. در این بین مدالهای دو بخش زنان و مردان تنها در بین کشورهای چین، هنگ کنگ و ژاپن تقسیم شد.

رئیس فدراسیون دوچرخه سواری با بیان اینکه این رشته به تازگی وارد بازی‌های آسیایی گوانگجو و المپیک چین شده و اگر بتوانیم آن را راه اندازی کنیم شانس دستیابی به مدال هم داریم گفت: ما نه علم رشته BMX را داریم نه اینکه تا به امروز در آن کار کرده‌ایم بنابراین باید برای شروع این رشته از مربیان و متخصصان خارجی استفاده کنیم.

وی در ادامه گفتگوی خود با خبرگزاری مهر در خصوص راه‌ا‌‌ندازی دیگر رشته‌های دوچرخه سواری، تصریح کرد: رشته‌هایی مانند نمایشی، داخل سالن یا بال سیکل نیازمند ساخت سالن‌هایی با کف پوش‌های مخصوص است. ما نه علم آن را داریم نه اعتبارات و امکانات آن را. در این موقعیت باید بیشتر روی رشته‌های اصلی چون پیست، جاده و کوهستان سرمایه گذاری کنیم چون در آسیا و جهان، بازی‌های آسیایی و المپیک مدال‌آور هستند. بعد از آن رشته BMX را به عنوان یک رشته مدال آور راه‌اندازی کنیم.