بازیابی کلمه عبور

hand-behcup1

شرح رشته ورزشی هند بهکاپ (HAND BEHCUP)

ـ دو بازیکن حریف با توجه به قوانین و اصول تکنیکی این رشته، با پرتابهای زمینی و کنترلی توپ، می­توانند گلهای بیشتری را جهت کسب امتیاز بیشتر وارد دروازه کنند. هر بازیکن در هر مسابقه می­تواند شش ست را اجراء نماید وهرست شامل ده پرتاب زمینی توپ، بسمت دروازه است. همچنین قبل از هریک ازده پرتاب بازیکن کاپر، بازیکن حریف (بالر) وارد زمین می­شود و 10 ثانیه زمان دارد که یک توپ را برای بازیکن پرتاب کننده (کاپر) درمحلی دلخواه با در نظرگرفتن قوانین بازی در زمین بکارد و بازیکن کاپر 15 ثانیه برای پرتاب کردن توپ به طرف دروازه زمان دارد. این روال برای 10 پرتاب انجام می­شود و سپس جای بازیکن کاپر و بالر عوض شده و به همان صورت رقابت اجرا می­شود.

همچنین بازیکن پرتاب کننده باید توجه داشته باشد توپها در حین پرتاب به توپهای دیگر برخورد نکند وبه اوت نرود ، که در این صورت پرتاب خطا محسوب می­شود. در انتهای شش ست هردو بازیکن، بازیکنی که تعداد گلهای بیشتری را وارد دروازه کرده باشد، برنده مسابقه محسوب میگردد.

انجمن ورزش بهکاپ فدراسیون ورزشهای همگانی ج.ا.ا با تائید وزارت ورزش و جوانان فعالیت خود را بعنوان یک ساختار رسمی از سال 1392 آغاز نمود و هم اکنون با چهار کمیته و سبک زیر مجموعه به نام های تاپ بهکاپ ،هند بهکاپ، بهبال و بهکاپ ساحلی در تهران و چند استان در سطح کشور مشغول به فعالیت میباشد .

سبک های مختلف بهکاپ همانند دیگر رشته های ورزشی دارای قوانین، تکنیک­ها و تجهیزات مخصوص به خود می­باشد و به صورتی طراحی گردیده اند که جهت مسابقات و تمارین، افراد در رده های سنی مختلف و با هر نوع قوای جسمانی می­توانند به فعالیت در این سبک ها بپردازند و از فواید آن بهره جویند. ورزش های بهکاپ را می­توان در اماکن گوناگون ازجمله کفپوشهای ورزشی ،زمینهای چمن و ساحلی، درروی کلیه سطوح مسطح  در فضاهای روباز یا سرپوشیده انجام داد.

پرداختن به ورزش های زیر مجموعه بهکاپ، میتواند باعث پرورش قدرت تفکر، تمرکز ، ایجاد آرامش وحتی هیجان و سرعت در بازیکنان گردد، این رشته های ورزشی میتوانند در مسابقات، تفریحات و گذران اوقات ورزشی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان نقش بسزایی را را ایفا نمایند.

توسعه ،آموزش ، برگزاری دوره­های مربیگری و داوری ، پرورش واستعدادیابی و برپایی مسابقات گوناگون قهرمانی و لیگ در رده های مختلف در سطح کشور وعرصه های بین المللی از برنامه های این ساختار ورزشی بوده وبا توجه به گامها و برنامه ریزیهای انجام شده اینرشته فعالیت های خود را در مدارس ،دانشگاهها، باشگاها و کلیه ساختارهای ورزشی فعال، گسترده تر خواهد نمود .

مزایای رشته بهکاپ (تاپ بهکاپ،هند بهکاپ،تاپ و هند بهکاپ ساحلی)

ـ رشته ای مناسب برای تمامی بانوان و آقایان در همه رده های سنی (کودکان ،نوجوانان ،جوانان ،میانسالان و بزرگسالان) با هر نوع قوای جسمانی (سالم ،کم توانان و معلولین)
– رشته ای ایمن و بدون آسیب های جسمی برای بازیکنان
ـ قابل اجرا بودن بهکاپ در اکثر سطوح مانند چمن، کفپوش های ورزشی، پارکت،سنگ ، سرامیک ، موزاییک ودیگر سطوح مسطح و مستعد.
ـ دارا بودن تجهیزات با قیمت مناسب و با دوام کافی نسبت به اکثر رشته های ورزشی.
ـ رشته ای فعال در دو بخش مسابقات و همگانی ، بدون نیاز به آمادگی جسمانی بالا.
ـ دارا بودن قابلیت برگزاری مسابقات لیگ ،قهرمانی ،تفریحی و تشویقی درسطوح شهری ، کشوری و بین المللی
ـ کمک به بازیکنان جهت کنترل وحفظ آرامش ، بهبود قدرت تفکر و تصمیم گیری در شرایط متفاوت
ـ رشته ای لوکس در عین حال کم هزینه نسبت به اکثر رشته های ورزشی
ـ یادگیری سریع و روان و کسب مهارت در زمان کوتاه جهت حضور در مسابقات ( یادگیری تکنیکها وقوانین بهکاپ از1 تا 3 جلسه)
ـ تقویت افزایش کانون توجه،تقویت هدفگیری، بهبود دید پیرامونی،افزایش توانایی تجسم،بهبود زمان واکنش،کمک به تعادل سیستم عصبی و….در بازیکنان بهکاپ

 فدراسیون جهانی ورزشهای بهکاپ (WBF )

با توجه به اهداف عالیه واقدامات مسئولین بهکاپ درجهت توسعه وگسترش اینرشته درسطح جهان ،فدراسیون جهانی بهکاپ (WBF) با مقریت درژاپن تاسیس وآغاز به فعالیت نمود،فدراسیون جهانی بهکاپ در راستای اهداف خود و ایجادبسترهای مناسب در جهت ارتباطات ،اطلاع رسانی ،آموزش و راه اندازی اینرشته در دیگر کشورها میکوشد تا سال 2020 بهکاپ را بصورت گسترده در پنج قاره جهان فعال و راه اندازی نماید و هم اکنون ساختار فدراسیون جهانی درحال مذاکره و تعامل با بیش از 100 کشور جهان می­باشد و در حال حاضر اینرشته درایران، ژاپن،امارات ،نیوزلند ،ازبکستان و برزیل فعالیت خود را آغاز کرده است.

تیم ملی بهکاپ جمهوری اسلامی ایران

با توجه به مسابقات پیش رو در ابعاد بین المللی، تیم ملی بهکاپ ایران در دو بخش آقایان و بانوان تشکیل گردیده وهدف از تشکیل آن آماده سازی هرچه بهتر افراد مستعد ومدال آوران این رشته ورزشی میباشد و ایران بعنوان بنیانگذار و پیشرو میکوشد ،بهترین نتایج را در سطوح مختلف بین المللی کسب نماید ،مدیران تیم ملی بهکاپ ایران درنظر دارند در یک پروسه چهار ساله همواره تیم را در آمادگی مطلوب حفظ نمایند و با دعوت قهرمانان مختلف شرایط حضورافراد مستعد را در تیم فراهم آورند.

رشته های ورزشی زیرمجموعه بهکاپ ،با توجه به شرایط سلیقه ای، جسمی وذهنی ورزشکاران وعلاقه مندان ، درپنج سبک مختلف طراحی و قانون نویسی گشته که در حالت کلی به دو روش کنترلی و سرعتی تقسیم گشته.

1ـ رشته ورزشی تاپ بهکاپ TOP BEHCUP  : 

رشته ورزشی که برگرفته از پاتینگ گلف میباشد و دو  ـ بازیکن رقیب با توجه به قوانین و تکنیکها میکوشند،توپهای کاشته شده توسط حریف را وارد دروازه نمایندوبازیکنان باید توجه داشته باشند در زمان زدن ضربات توپ هایشان به اوت نرودیابه توپهای درون زمین برخوردننمایدوبازیکنی که در انتهای مسابقه توپ بیشتری را وارد دروازه نماید برنده مسابقه محسوب میگردد.

2ـ رشته ورزشی هند بهکاپ (پرتاپ زمینی کنترلی) HAND BEHCUP

ـ رشته ورزشی که برگرفته از بولز میباشد و دو بازیکن رقیب با توجه به قوانین و تکنیکها میکوشند،توپهای کاشته شده توسط حریف را با پرتاپهای زمینی کنترلی وارد دروازه نمایندوبازیکنان باید توجه داشته باشند در زمان پرتاپهای زمینی، توپ هایشان به اوت نرودیابه توپهای درون زمین برخوردننمایدوبازیکنی که در انتهای مسابقه توپ بیشتری را وارد دروازه نماید برنده مسابقه محسوب میگردد.

3و 4 ـ تاپ و هند بهکاپ ساحلی BEACH BEHCUP : 

این سبک ها با قوانین مشابه در زمینهای ساحلی مسطح انجام میپذیرد.

 5 ـ رشته ورزشی بهبال BEHBALL SPORT :

 ـ رشته ای ورزشی مهیج که دو بازیکن رقیب در مقابل یگدگر میکوشند با ضربات و ردو بدل کردن ،توپ را از خطوط حریم ضربه حریف رد نمایند و دارای امتیاز گردند. بازیکنان درحین ضربات باید توجه داشته باشند توپهایشان از زمین بلند نشود و از حریم های مشخص به اوت نرود.

 

تجهیزات هند بهکاپ

وسایل مورد نیاز جهت تمارین و مسابقات هند بهکاپ عبارتند از: توپ تنیس تنبل، دروازه.

زمین

زمین این رشته با 6در 8 ــ 6 در10  ــ 6 در 12 –  8 در 14 – 8 در 16 متر به بالا بازیکنان حرفه ای.