بازیابی کلمه عبور

Parkour

پارکور

یعنی عبور از موانع در سریعترین زمان ممکن با استفاده از آسانترین و ساده‌ترین شیوهٔ حرکتی و کمترین انرژی مصرفی بدن از یک مبدأ به مقصد.

البته در پارکور اصلاً نباید مسیر (مبدأ و مقصد) مشخص باشد یعنی که موانع و مسیر از قبل تعریف شده نیستند این فرد است که تصمیم می‌گیرد با استفاده از توانایی‌های خود از کدام مسیر برود و از کدام شیوهٔ حرکتی برای عبور از موانع استفاده کند. در پارکور فرد به هیچ وجه دنبال موانع نمی‌گردد، این مسیر است که موانع را در مقابل راه فرد می‌گذارد. به کسانی که از اصول پارکور در زندگی خود بهره می‌برند «تریسر» «tracer» گفته می‌شود.

تاریخچه پارکور

پارکور از زمانی که انسان نیاز به شکار کردن و شکار نشدن داشته، وجود داشته‌است. انسان‌ها به‌طور طبیعی گستره‌ای قابل توجه از حرکات و حالات ممکن را برای گذشتن از موانع به وجود می‌آورد. از آن گذشته، کودکان به سهولت و صورت بدیع و با نشاط حرکت می‌کنند، ولی ما هنگامی که شروع به حرکت آگاهانه می‌کنیم، آن ویژگی را از دست می‌دهیم. افراد زیادی در طول تاریخ بر روی حرکت انسان و بهبود آن کار کرده‌اند (از جمله عیاران کاغذباز).

اما پارکور به معنای خاص آن، توسط ریموند بل (Raymond Belle) که یک سرباز فرانسوی در جنگ ویتنام بود پایه‌گذاری شد. او و همراهانش به‌دنبال به وجود آوردن یک روش کارا و مناسب برای «تعقیب و فرار» بودند. این فعالیت‌ها، سرانجام توسط فرزندش دیوید بل (David Belle) به‌صورت مدوّن درآمد. دیوید بیشتر عمر خود را صرف سامان‌دهی این ورزش کرد و نام «پارکور» را بر آن نهاد. او و دوستانش، از جمله سباستین فوکان (Sebastien Foucan) که مشهورترین آن‌هاست، با آموزش‌های ریموند بل این ورزش را کامل کردند.

حرکات پایه

قابل توجه‌است که برای بسیاری از این حرکت‌ها در فارسی نیز از کلمه انگلیسی آن استفاده می‌شود هم چنین تمامی این حرکت‌ها به صورت تنها یک تکنیک خاص نیستند بلکه زیر مجموعه یک تکنیک می‌باشند که در شرایط متفاوت اجرا می‌شوند.

آموزش برخی از حرکات

در حال حاضر هیچ لیست رسمی تحت عنوان حرکات در پارکور وجود ندارد اما تراسورها با توجه به سبک حرکت، پارکور را تجزیه می‌کنند. پارکور قانون خاصی ندارد فقط برای حفظ اصل پارکور بایستی در زمان و مکان بهترین حرکت را انجام داد. برخی از حرکات معروف که در پارکور استفاده می‌شود شامل:

اصل پارکور رد کردن موانع می‌باشد. حرکت‌هایی که در آنها فلیپ به کار برده شود. فری رانینگ می‌باشد.

۱-حرکت بغل فلیپ ( side flip ) که برای پرش از موانع کوتاه استفاده می‌شود.

۲–حرکت چرخش روی دیوار (wall spin) برای چرخش روی موانع عمودی و مایل استفاده می‌شود.

۳–حرکت پشتک با دیوار ( wallflip ) برای پشتک وارو روی دیوار نیز استفاده می‌شود.

۴–حرکت پشتک وار (Back flip) می‌تواند برای پرش از موانع با ارتفاعات مختلف نیز استفاده کرد این حرکت یک حرکت پایه است و تسلط بر این حرکت پایهٔ بسیاری از حرکات است.

محل تمرین

بر خلاف بسیاری ورزش‌های دیگر پارکور تاکنون در زمین یا ورزشگاه اختصاصی تمرین نمی‌شود، البته تلاش‌هایی در این رابطه صورت گرفته‌است[۲] تراسورها در محیط‌های شهری مانند سالن‌های ورزشی، پارک‌ها، زمین‌های بازی و سازه‌ها و ساختمان‌های رها شده تمرین می‌کنند که باعث به وجود آمدن نگرانی‌هایی مانند تجاوز به حریم شخصی، آسیب رساندن به اموال عمومی و تمرین در مکان‌های نامناسب شده‌است.

وسایل و تجهیزات

پارکور وسیله و تجهیزات خاصی احتیاج ندارد و تراسورها معمولاً لباس‌های ورزشی یا معمولی سبک و راحت می‌پوشند. تنها چیزی که توصیه شده‌است یک کفش ورزشی سبک با چسبندگی زیاد است.

بعضی از تراسورها از مچ بند برای محافظت از مچ‌هایشان استفاده می‌کنند. برخی نیز از دستکش‌های نازک ورزشی برای حفاظت از کف دستهایشان استفاده می‌کنند که به علت کم کردن چسبندگی و حس باعث موضع منفی بعضی از تراسورها می‌شود.

خطرات و محدودیت‌های پارکور

خطرات پارکور انکار ناپذیرند پیچ خوردگی و شکستگی‌ها رایجترین آسیب‌های ورزش پارکور هستند در سال ۲۰۱۲ ممنوعیت پارکور در موزه هنرهای مدرن و معاصر استراسبورگ به صورت رسمی اعلام شد. پارکور به صورت گسترده به مکانهای عمومی اختصاص ندارد. گرچه تلاشهایی برای ایجاد مکانی برای تمرین پارکور انجام شده‌است، اما بسیاری از تراسورها این ایده را دوست ندارند، زیرا این امر با انعطاف‌پذیری، خلاقیت و آزادی مخالف است، تراسورها پارکور را در مناطق روستایی و شهری مثل ورزشگاه‌ها، پارک‌ها، زمین‌های بازی، دفاتر و ساختمان‌های رها شده تمرین می‌کنند. نگرانی نیروهای انتظامی و مسئولان آتش‌نشانی برای نجات انسان‌های در معرض خطر هنگام پریدن از ساختمان‌های بلند افزایش یافته‌است. در حال حاضر نظر بر این است که تمرین‌کنندگان بایستی تمرین کردن در ارتفاعات، مکان‌های در معرض آسیب و در پشت بامهای بلند را ترک کنند، بعضی از تمرین‌کنندگان پارکور موافقند که چنین رفتار ناهنجاری باید ترک شود بعضی دیگر از تراسورها این کار را به عنوان یک سبک می‌شناسند و به آن پایبند هستند.

یک پارکور کار اگر با اصول تمرین کند کمتر دچار آسیب دیدگی می‌شود.

پارکور در ایران به شکل نامناسبی رواج پیدا کرده‌است که کسانی به اسم پارکور حرکات‌های تری کینگ کار می‌کنند و ذهن مردم را به پارکور عوض می‌کنند.

تصورات غلط دربارهٔ پارکور

با توجه به اینکه پارکور به صحنه بین‌المللی وارد شده و طرفداران بسیار زیادی را در کشورهای مختلف به خود جلب کرده‌است، چندین تصور غلط و اطلاعات غلطی وجود دارد که در حال گسترش یافتن است.

۱-پارکور و فری رانینگ “Freerunning”: این دو یکی نیستند و اصطلاحات آنها قابل تعویض با یکدیگر نیستند بلکه هر کدام بحث‌ها و حرکاتی متمایز از یکدیگر دارند و در هدف و اهدافشان کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند. تمرین کنندگان پارکور تراسور نامیده می‌شوند و تمرین کنندگان فری رانینگ “Freerunning” فری رانر “Freerunner” نامیده می‌شوند، شرایط فری رانر و تراسور قابل تعویض نیستند.

۲-نمایش‌های پارکوری هر نمایشی نمایش‌های پارکوری نیست؛ انجام یک سری حرکت نمایشی حتماً نمی‌تواند پارکور باشد؛ شما می‌توانید از حرکات پارکور به منظور سرگرم کردن خود و دیگران استفاده کنید اما نتیجه نهایی نمی‌تواند به صورت اخلاقی پارکور نامیده شود، زیرا اصول رشته را دنبال نمی‌کند.

۳-پشتک‌ها گاهی دیده می‌شود یک تراسور (پارکورکار) حرکات پشتک و نمایشی انجام می‌دهند و مردم بین تریکینگ و پارکور دچار اشتباه می‌شوند و تصور عمومی به این سمت می‌رود که در پارکور حتماً حرکات اکشن وجود دارد؛ نباید تأثیر حرکات تریکینگ در بهبود حرکات پارکور را نادیده گرفت ولی حرکات نمایشی تریکینگ فقط به عنوان یک زیرمجموعه با پارکور جمع پذیر هستند.

۴-پارکور یک ورزش شهری است پارکور در محیطهای درختی و جنگل‌ها به اندازه شهرها توسعه داده شد است پارکور به معنای امروزی تأثیر گرفته از تمرینات تراسورها در محیط‌های مختلف است و هنوز هم در حال تکامل است؛ بنابرین پارکور صرفاً یک ورزش شهری نیست.

فیلم‌هایی با موضوع پارکور

۱- فیلم District 13 Ultimatum 2009 موضوع فیلم مربوط به دو شخصیت است که به دنبال برقراری صلح و آرامش برای یک شهر تلاش می‌کنند.

۲-فیلم Brick Mansions 2014 موضوع فیلم مربوط به یک پلیس است که به کمک یک خلافکار سابقه دار برای نجات یک شهر از نابودی و نقشه‌های شوم تلاش می‌کند.

۳-فیلم Tracers 2015 داستان فیلم مربوط به یک دوچرخه سوار نیویورکی است که بعد از تحت تعقیب قرار گرفتن عده ای، به ورزش پارکور پناه می‌آورد.

۴-فیلم Freerunner 2011 فیلم مربوط به بمب ساعتی است که بر گردش شخصی نصب است و او قصد دارد خودش و دخترش را نجات دهد.

۵-فیلم yamakasi 2001 داستان مربوط به ۷ جوان جسور و عاشق کارهای آکروباتیک هستند.