بازیابی کلمه عبور

Sleigh ride

سورتمه سواری

یکی از جاذبه های تفریحی که طرفداران زیادی دارد سورتمه سواری است. این وسیله تفریحی دارای ویژگی و مشخصه های جالبی است و استفاده از آن هیجان و شادی خاصی را برای تمامی گروه های سنی به همراه دارد. سورتمه یکی از پرنشاط ترین و هیجان انگیزترین وسایل بازی و سرگرمی که در کلیه فصول حتی در باران و سرما با نصب پوشش های محافظ قابل استفاده است.

سورتمه چیست؟

سورتمه نوعی وسیله نقلیه بدون چرخ است که بیشتر در مناطق سردسیر به €Œوسیله سگ، اسب و یا گوزن شمالی بر روی برف کشیده می€Œشود. این وسیله که از دوران باستان مورد استفاده قرار می گرفته، امروزه با تغییراتی برای تفریح و سرگرمی و ایجاد هیجان به کار می€Œرود. سورتمه تفریحی با الهام از «مونوریل» طراحی شده است با این تفاوت عمده که امکان تنظیم سرعت و افزایش آن را توسط کاربر می دهد و سرعت آن به40 کیلومتر در ساعت نیز می رسد و در ساخت آن کلیه نکات و استانداردهای ایمنی به کارگرفته شده است.

سورتمه سواری در چه شهرهایی دایر است؟

این وسیله پرنشاط و هیجان انگیز هم اکنون در شهرهای تهران، تبریز و نمک آبرود دایر شده و ساکنان و مسافران زیادی را به خود جذب کرده است. سورتمه برای اولین بار در ایران توسط شرکت عمران و مسکن شمال در منطقه زیبای نمک آبرود در میان جنگل اجرا گردیده است. تکراری شدن تله کابین برای افرادی که مکرر وارد مجموعه شهر توریستی نمک آبرود می شوند، مسوولین این مجموعه را به این فکر واداشته که یکی از بازی های مدرن و روز دنیا را که هم دارای هیجان کافی باشد و هم به لحاظ ساختاری امکان رقابت با تله کابین را داشته باشد راه اندازی نمایند. این مسوولان پس از بررسی بازی های هیجان انگیز مناطق توریستی کشورهای اروپایی بازی سورتمه سواری Alpine Coaster را انتخاب کردند.

سورتمه تهران واقع در مجموعه بوستانی و تفریحی گلابدره درآستانه نوروز 92 توسط شهرداری افتتاح شد.
از جمله ویژگی های «سورتمه تهران» می توان فضای دل انگیز اطراف و چشم انداز بی نظیر آن که در کنار ایمنی و تجهیزات کاملا استاندارد و سرعت قابل کنترل و کابینه ای روباز و پَرِش (جامپ) های هیجان انگیز و اسپیرال گردشی است.
سورتمه تبریز در تفرجگاه ائل باغی در اتوبان شهید کسایی بعد از خروجی ائل گلی به طرف تهران قرار دارد. هنگام ورود به این پارک گل های زیبا وآلاچیق های شیک و تمیز و رنگارنگ و فضای سرسبز و امکانات بازی کودکان با نمای زیبای خود به مردم خوشآمد می گویند.

بستر های ایجاد سورتمه چیست؟

مهمترین پیش نیاز لازم برای ایجاد تاسیسات سورتمه بافت طبیعی مناسب و در دسترس می باشد. ارتفاعات و پستی و بلندی هایی با شیب مناسب به اضافه چشم انداز زیبا و دسترسی راحت به محل استقرار ایستگاه سورتمه و داشتن فضای مناسب برای پارک خودروها فضای طبیعی مناسبی را به وجود می آورند.

چه مناطقی در خمینی شهر بافت طبیعی مناسب سورتمه سواری را دارند؟
– دامنه های مجاور چشمه غم بر
– دامنه های مقابل درب دانشگاه آزاد ابتدای جاده شهرک
– دامنه ها و ارتفاعات جنوبی شهرک
– مناطق مختلفی از منطقه لادر به ویژه دیواره چپ ورودی چشمه غربی
– منطقه بام سبز
– ارتفاعات مقابل جهاد دانشگاهی و غرب بلوار شهید موذنی

فواید و اثرات اجرای طرح

بر پا کردن تفریح پر نشاط سورتمه سواری علاوه بر جذب گردشگر و ایجاد شغل مستقیم و غیر مستقیم عامل موثری در ایجاد نشاط عمومی و جهت دادن به تخلیه هیجانات به خصوص در نوجوانان و جوانان دارد.
در گزارشی که از اثرات ایجاد امکانات بازی سورتمه در نمک آبرود منتشر شده، آمده است که اجرای این طرح 8 شغل به طور مستقیم و 25 شغل به صورت غیرمستقیم ایجاد کرده است و حدود 160 هزار گردشگر را که به همراه خانواده هایشان نزدیک به 500 هزار نفر برآورد می شوند به آمار جمعیت گردشگری مجموعه نمک آبرود و مناطق همجوار افزوده است که جذب این تعداد گردشگر در سال باعث رونق صنایع و مشاغل مرتبط با امر گردشگری در شهرهای همجوار گردیده است.